Na czym polega windykacja, w jakich sytuacjach może być przeprowadzana? Czym się odróżnia od egzekucji komorniczej?


Należy przyznać, iż coraz większa ilość naszych rodaków zadłuża się w różnorodnych instytucjach. Wszystko więc wygląda dobrze, dopóki spłacamy raty czasowo, gorzej jednakowoż, jak zaczyna brakować pieniędzy na terminowe regulowanie należności. W tego typu sytuacji może pojawić się windykacja.

komornik sądowy
Warto wiedzieć, że windykacja to nie to samo, co egzekucja komornicza. Chociaż ich najbardziej istotny cel zdaje się identyczny, co oznacza odzyskanie należnych pieniędzy, to jednakowoż odnoszą się one do różnorodnych praw. Najlepiej rzecz ujmując windykacja jest typem mediacji pomiędzy dłużnikiem a osobą lub instytucją, jaka udzieliła pożyczki.

Chcemy przekazać Ci kolejny artykuł na podobny temat. Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu. Wejdź w link - tam czeka na Ciebie ciekawe zagadnienie.

Zawsze tego typu mediacje powinnmediacje (na tej stronie)ć na dialogu i chociaż w teorii tak to właśnie wygląda. Windykator, który reprezentuje konkretną instytucję, nie zajmuje jednakże dóbr materialnych dłużnika (czyli jak robi to komornik), ale próbuje, by dłużnik dobrowolnie zgodził się na ugodę.

To sprawia, iż najczęściej możemy wypracować kompromis, jaki definiuje potrzeby oraz możliwości jednej, jak i drugiej ze stron. W praktyce tak więc wygląda to tak, iż osoba, która pragnie odzyskać swoje pieniądze zgłasza się do firmy windykacyjnej, ta na jej wniosek przeprowadza kontakt z dłużnikiem. W większości sytuacji wierzyciel odzyskuje należne mu środki pieniężne, jakie są oczywiście pomniejszone o prowizję. To niezwykle komfortowe, gdyż nie musi się zajmować całym procesem samodzielnie. Wymienia się dwa główne typy windykacji.
karty kredytowe
Author: Sean MacEntee
Source: http://www.flickr.comPierwsza z nich jest polubowna, i jak sama nazwa określa, jest łagodna. Odnosi się do wysyłania monitów i regularnym przypominaniu dłużnikowi, iż powinien oddać należne pieniądze.

Druga z nich jest sądowa, wdraża się ją wtedy, jak polubowna windykacja nie zadziała. W takiej sytuacji firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu, po takim czymś sąd jest w stanie nawet nakazać zwrot dóbr, natomiast do akcji wkroczy komornik. Warto zdawać sobie sprawę, iż dla dłużnika najbardziej odpowiednim wyjściem stanie się windykacja polubowna, bo jest wtedy szansa, żeby się dogadać i nie popaść w następne kłopoty. Dobrze także pamiętać, iż wierzycielowi, ale również reprezentującej go firmie windykacyjnej, ostatecznie zależy na odzyskaniu środków pieniężnych. Będą więc podejmowane różnorodne działania, by dłużnik był w stanie spłacić swoje zobowiązanie, także w ratach.

Tags: oszczędności, raty, firma windykacyjna