Co zrobić, aby wybić się spośród konkurencji? Tworzymy poważne CV!


Pod koniec czerwca a później pod koniec września najczęściej przychodzą dwie fale masowego dostarczania CV do różnych zakładów pracy. Zwykle są to CV studentów albo świeżo upieczonych magistrów i licencjatów, które nie mają zbyt rozbudowanego akapitu „doświadczenie zawodowe”. Jak zbudować dobre CV i dostać wymarzoną, pierwszą poważną pracę?
CV
Author: See-ming Lee
Source: http://www.flickr.com
Podczas kilku lat studiów młodzi ludzie wykonują zwykle bardzo dużo prac, żeby zarobić pieniądze na swoje zachcianki, akademik albo mieszkanie i przyjemności albo żeby podreperować finanse pozyskiwane ze stypendium albo od rodziców. Ale wreszcie przychodzi ten moment, w którym kończą swoją edukację i starają się o pracę zgodną ze zdobytym wykształceniem. By rozesłać albo roznieść dokumenty aplikacyjne, trzeba je oczywiście najpierw ułożyć. Rozpoczynamy od rzeczy podstawowej - szczegółowego przemyślenia jego poszczególnych elementów – jeśli nasze dotychczasowe doświadczenie w branży, do jakiej startujemy, nie jest zbyt wielkie, musimy pochwalić się tym, co robiliśmy w trakcie studiów i co przyczyniło się do tego, że mieliśmy szansę się obyć z pracą oraz różnymi obowiązkami. Oczywiście w sieci znajdziemy mnóstwo gotowych szablonów różnego typu CV. Czy warto z nich korzystać? I tak, i nie. Tak, bo mając gotowca można się zainspirować i podejrzeć, jak napisać CV, lecz nie warto wykorzystywać całości dokonując tylko małych zmian, ponieważ cenione są CV oryginalne i niewykluczone, że na biurku przyszłego pracodawcy znajdzie się dużo tego typu dokumentów, które zleją się w jedną całość - zobacz.

Pierwsza praca bardzo często rzutuje na naszą przyszłość (w końcu to zawsze jakaś pozycja w kolejnym CV), dlatego naprawdę warto się postarać i stworzyć dla siebie najlepszą wizytówkę. Dobre CV jest przemyślane, przejrzyste, uwypukla to, czym zajmowaliśmy się wcześniej i na co przyszły szef powinien zwrócić szczególną uwagę.

Przyciągnął Cię taki wpis? To świetnie, jednak kliknij ten link, ponieważ oprócz tego przygotowaliśmy też inny pokrewny materiał, który warto zobaczyć tu.

Nasze osiągnięcia, nasza wiedza i kompetencje powinny być spójne, dobrze jest pilnować też hierarchii. Część szkoleń lub konferencji, które wypisujemy, może nie być kluczowa dla stanowiska, na które aplikujemy, ale może być istotna dla całokształtu naszej osoby, ponieważ podkreślają konsekwencję, z jaką na przykład studiowaliśmy dany temat. Dobrze jest graficznie wyróżnić niektóre części CV, używać punktorów zamiast jednolitego tekstu, natomiast połączenie różnych fontów a do tego kolorów i pogrubień może być lekką przesadą.

Jeżeli masz ochotę zdobyć bardziej dokładne informacje na przedstawiony tu temat, to przeczytaj przykłady (https://sunpartner.pl/skup-papieru-i-kartonu/), które zwyczajnie Cię wciągną.

A czego na pewno nie można pominąć w CV? Oczywiście części podstawowej – danych osobowych i kontaktowych. Drugie miejsce to doświadczenie zawodowe i informacje o wykształceniu. Jeśli mamy dodatkowe kompetencje – warto je wypisać po wykształceniu. Na ostatniej pozycji powinny znaleźć się nasze zainteresowania. Warto pokazać się z naprawdę dobrej strony i w zainteresowaniach umieścić coś oryginalnego, co pokaże naszą niebanalną osobowość. Dobra książka i film to czasem za mało, by ktoś uznał nas za interesujących i abyśmy zasilili dany zespół - link do strony.ciężka praca w biurze
CV w rękach potencjalnego pracodawcy znajduje się średnio 2 minuty. Zastanówmy się nad tym konstruując nasze CV, aby owe 2 minuty wykorzystać jak najlepiej i zaskoczyć osobę „po drugiej stronie”. Pomimo, że właśnie kończymy studia i „doświadczenie” nie będzie obszerne, ogólnie dopracowane dokumenty rekrutacyjne będą naszą wizytówką. Dobrze napisane CV pozwala pozytywnie wyróżnić się w morzu konkurencji.

Tags: dokumenty, praca, CV